Ovuláció - amit tudni kell róla

Ovulációs kalkulátort is érdemes lehet használni.
Ovuláció - amit tudni kell róla

Milyen jelei vannak az ovulációnak és mi is az az ovulációs kalkulátor?

A nők nagyon jól tudják, mit is jelent az ovuláció, hiszen minden nő szervezetében lezajlik ez a folyamat. Az ovuláció, magyarul peteérést jelent. Ovuláció során az érett petesejt kilökődik a petefészekből. Menstruáló nők esetében, általában ez a folyamat a menstruációs ciklus közepén, azaz a 14. napon történik meg. De teljesen normális, ha ez a folyamat a menstruáció kezdete előtti 12. vagy a 16. napon zajlik le.

Tehát a hormonális változások hatására szabadul ki a petesejt a petefészekből. Teherbeesés csak akkor lehetséges, ha ezt a petesejtet egy spermium megtermékenyíti. Mindkét petefészekben petesejtek találhatók. A menstruációs ciklus első felében az egyik petesejt el kezd növekedni, és megérni.

Az ovuláció közeledtével, a szervezet nagyobb mennyiségben termel ösztrogén nevű hormont. Ekkor egy másik folyamat is elindul, vagyis a méh nyálkahártyája kezd vastagodni. Az ösztrogénszint emelkedésével egyidejűleg, a luteinizáló hormon, vagyis az LH hormon szintje is megemelkedik. Amikor a luteinizáló hormon szintje a csúcson van, akkor szabadul ki a petefészekből az érett petesejt. Ezt nevezzük ovulációnak. Maga az ovuláció az LH- csúcs utáni 24-36. órában következik be. A petesejt megtermékenyülése csak az ovuláció utáni 24 órában lehetséges. Amennyiben nem termékenyül meg a petesejt, akkor a méh nyálkahártyája lelökődik, és ezzel kezdetét veszi a menstruáció.

Az ovulációs kalkulátor

Az ovulációs kalkulátor segítséget nyújt a menstruációs ciklus alatti termékeny napok meghatározásában. A kalkulátor használata nagyon egyszerű. Mindössze be kell írni az utolsó menstruáció, vagy peridódus első napját, majd a menstruációs ciklus hosszát kell megadni. Ez általában 28 napos, de a 24, vagy a 32 nap sem ritka egyes hölgyeknél. Az ovulációs kalkulátor az adatok bepötyögését követően megmutatja, hogy mikor a legnagyobb az esélye a teherbeesésnek.

Az ovuláció 5 legszembetűnőbb tünete

A hüvelyváladék állagának megváltozása

A méhnyaknyák, vagy hüvelyváladék megváltozása az egyik legbiztosabb jele, ha egy nő ovulál. A ciklus elején csak kevés a női hüvelyváladék, majd ez körülbelül a 10. napon megváltozik, ugyanis kissé sűrűvé válik, majd a petetérés előtti és alatti napokban, a hüvelyváladék áttetsző és nyákszerű lesz és természetesen, a mennyisége is jelentősen megnő. Majd csökkenni kezd a hüvelyváladék mennyisége és akár néhány napra el is tűnhet.

A méhszáj megváltozása

Az ovuláció közeledtét a méhszáj megváltozása is jelzi. A ciklus elején a méhszáj majdnem teljesen zárva van és kemény tapintású, viszont a termékeny napok közeledtével kezd egyre nyitottabbá és puhává válni. Az ovulációt követően azonban ismét keményebb lesz a tapintása és kezd bezárulni.

A nemi vágy növekedése

A peteérés és az ovuláció időszakában a nők szinte kinyílnak. Önmagukat szépnek látják, de a környezetük is észrevesz valamilyen változást, hiszen az éppen ovuláló hölgy jókedvű, magabiztos és ezt a libidó növekedésének köszönheti.

Az ovuláció és a testhőmérséklet

Az ovuláció egyik legbiztosabb jele, a testhőmérséklet emelkedése. A termékeny napokon, a reggeli, ébredés utáni testhőmérséklet 0,4-0,5 fokkal is magasabb lehet, mint a többi napokon.

Az ovulációs fájdalom

Sok nő mindenféle mérés nélkül tudja, hogy mikor ovulál, hiszen ez a menstruációhoz hasonlatos fájdalommal jár együtt. Ebben az időszakban fájhat és görcsölhet a has, de a derék és hátfájdalom is egy jellemző tünet lehet.

Kapcsolódó cikkek

Orrpiercingtől lett beteg, ma már kerekesszékes

Orrpiercing miatt került kerekesszékbe

Braziliában történt, de azért tanulságos az eset.

Görkorcsolyázni jó! Égess kalóriát és zsírt ezzel a sporttal!

Görkorcsolyázni jó! Égess kalóriát és zsírt ezzel a sporttal!

A görkorcsolyázásnak nincs nagy kultúrája hazánkban, pedig több szempontból is nagyon hatásos.